top of page
Search
Writer's pictureMalanka

Криворівня

Updated: May 7, 2020

Це селище є сумішшю природної краси та палкого гуцульського темпераменту. Щирі та привітні, сильні духом місцеві жителі-гуцули, як ніхто, ревно дотримуються своїх звичаїв. Сиві гори з чистим, мов кришталь, повітрям та гірська вода наповненюють життєдайною силою усіх, хто відвідає це прекрасне поселення.



Згідно з письмовими джерелами, Криворівня була заснована ще у 1654 році. Це одне з найстаріших сіл Гуцульщини, у ньому проживає близько 1400 осіб.  Живописна гірська природа села та прямодушність місцевого населення надихнули митців пера, пензля та кіно. Справжнє місце паломництва Лесі Українки, Михайла Коцюбинського, Ольги Кобилянської, Івана Франка, Василя Стефаника, Гната Хоткевича, Володимира Гнатюка, Леся Курбаса. Існують згадки, що тут свого часу побуваладружина А. П. Чехова – відома актриса Ольга Кніппер.

У Криворівні побудував свою віллу перший президент України – відомий історик та політичний діяч Михайло Грушевський. Криворівня була названа відомим українським дослідником та етнографом В. Гнатюком «українськими Афінами» як осередок культури та мистецтва ХІХ-ХХ ст.




В утворенні поселення явно брала участь вища сила. Криворівня знаходиться у вигину річки Чорний Черемош. Лінія берегів річки у цьому місці має зигзагоподібний характер, в той час як ділянка землі, витягнута уздовж берега, досить рівна. Такий каламбур і вийшов: «крива» і «рівна» – Криворівня.


Перша згадка про село датується 1654 роком. Та скоріше за все, запис було зроблено, коли село давно успішно процвітало.

Поселення надійно захищене від холодних повітряних мас карпатськими вершинами: Довбушанка, Синиця, Громова та Тарнолка. Від цього тут не тільки затишно, але й практично весь час тепла та суха погода. Справжнісінький курорт! Саме тому, Криворівня так полюбилася українській еліті початку ХХ ст.

Першим, хто випробував на собі терапевтичний ефект гір, був І. Франко. Прибувши на запрошення Гнатюка у так звану розвідку, вже наступного року приїхав з усією сім'єю. Письменника вражали спокій та тиха краса, яка була притаманна тільки горам.

Не зумів всидіти в галасливому місті й М. Коцюбинський. «Немов у казці», – так описував свої враження від перебування в горах письменник. Під впливом цих сильних емоцій письменник залишається жити в горах на цілий рік. Вже з самого початку в геніальній голові письменника назрів план фантастичної повісті, яка б могла показати життя гуцулів таким, яке воно є насправді. Докладно вивчивши місцевий діалект, побут, фольклор, назви рослин, Коцюбинський створює найбільший свій шедевр «Тіні забутих предків» – так звану «народну енциклопедію Гуцульщини». Повість настільки реалістична та неповторна, що без сумніву заслужила на пам'ять не тільки на папері, а й в кіно. Розповідь про гуцульських Ромео та Джульєтту робить знаменитим на весь Радянський Союз режисера Сергія Параджанова. Недаремно відомий вірменин обрав місцем дії автентичне село. Тут справжні гуцульські хати, одяг, посуд, гірські краєвиди, а ще люди, які зовсім не вміють грати, вони просто «живуть» в кадрі. В селі ще досі живуть місцеві «зірки», які грали епізодичні ролі в легендарній стрічці. Вони розповідають романтичну історію про заборонене, але палке кохання одруженого режисера до місцевої красуні Ганни Цимбалюк. Своєю рідкісною красою та запальним характером дівчина настільки причарувала Параджанова, що той хоча і мав сім'ю, не покидав надії одружитися з Ганною. Згідно традицій, режисер тричі відправляв сватів до хати Цимбалюків, та честь дівчини була понад усе. Суворий батько, бажаючи кращої долі свої дитині, заборонив дівчині виходити заміж. Тому Параджанов покидав Криворівню з розбитим серцем та тяжкою душею. А Ганна, окрім того, що стала місцевою легендою, в стрічці зіграла найяскравіші епізодичні ролі.

Хата, в якій проходили зйомки, сьогодні є музеєм. Завдяки цьому фільму Криворівню побачив увесь світ. 

 



Криворівня вважалася не тільки «літньою столицею української культури», а й магічною столицею Гуцульщини. З незапам'ятних часів тут і в довколишніх селах проживали, а деякі стверджують, що досі проживають, мольфари. Це люди, що займаються знахарством, цілительством та пророкують майбутнє. Найвідомішим серед широких мас мольфаром був Михайло Нечай. Про нього знято кілька документальних фільмів, написано кілька книг. Мольфарів складно знайти – краще розпитати місцевих жителів, де ті живуть. Вони часто ведуть усамітнений спосіб життя. Їх будинки знаходяться високо у горах.

Це далеко не всі причини, що прославили Криворівню. Чого тільки варта навколишня природа. Звідси не хочеться повертатися. Культурні та історичні події Криворівні сприяли розвитку туризму. Так, сьогодні у селі налічується 14 музеїв, що, безсумнівно, дозволяє Криворівні боротися за право носити статус села-музею.



Як доїхати до Криворівні?

 Село Криворівня знаходиться в Івано-Франківській області, за 7 км на схід від Верховини, районного центру. Село розмістилося у долині біля підніжжя гори Варитин і хребта Ігрець. Тут же проходить дорога Татарів – Коломия. За 40 кілометрів від села знаходиться залізнична станція Ворохта, за 30 кілометрів – Вижниця.



Для створення посту використано матеріали з зовнішних ресурсів:

4 views0 comments

Comments


bottom of page